• 9 October
  • 10 October
  • All Halls
  • Main Hall
  • Tolstoy Hall
  • Pushkin Hall
  • Glinka Hall
  • Chekhov Hall
08:30 - 09:30 (Tchaikovsky Hall) Welcome coffee
09:30 - 11:00 (Chekhov Hall) Affiliated Event
Micromine Master-Class
09:30 - 11:00 (Pushkin Hall) Panel Discussion
«Investor relations management in current geopolitical conditions - the experience of mining and metallurgical companies»
09:30 - 11:00 (Main Hall) Plenary Session
«Policy modernisation. Innovative approaches to creating conditions for the sustainable development of the mining and geological industry in Russia»
09:30 - 11:00 (Tolstoy Hall) Market Overview
«Potential and prospects of extraction of energy metals in the context of global trends»
11:00 - 11:30 (Tchaikovsky Hall) Coffee break
11:30 - 13:00 (Chekhov Hall) Affiliated Event
Micromine Master-Class
11:30 - 13:00 (Main Hall) Plenary Session
«Creating the agile mining enterprise of the future»
11:30 - 13:00 (Tolstoy Hall) Panel Discussion
«Optimisation of the procurement of products and services - the experience of mining and metallurgical companies»
13:00 - 14:00 (Tchaikovsky Hall) Lunch
14:00 - 15:30 (Glinka Hall) Business Podium
«Enhancing mineral prospectivity – innovative methods and technologies»
14:00 - 15:30 (Chekhov Hall) Affiliated Event
Micromine Master-Class
14:00 - 15:30 (Tolstoy Hall) Technical Session
«Open pit and underground mining»
14:00 - 15:30 (Pushkin Hall) MineTech
Competition of Innovative technologies for geological and mining industry
14:00 - 15:30 (Main Hall) Market Overview
«Geological exploration in Russia - developments and opportunities»
15:30 - 16:00 (Tchaikovsky Hall) Coffee break
16:00 - 17:30 (Glinka Hall) Business Podium
«Energy saving technologies in the mining industry»
16:00 - 17:30 (Main Hall) Market Overview
«Gold concentrates market trends in Russia»
16:00 - 17:30 (Chekhov Hall) Affiliated Event
Micromine Master-Class
16:00 - 17:30 (Pushkin Hall) MineInvest
Investment competition of Mining and Exploration projects
16:00 - 17:30 (Tolstoy Hall) Technical Session
«On time and within budget: best project management practices in the mining and metallurgical industry»
17:30 - 18:00 (Main Hall) MineTech and MineInvest winner awards
18:00 - 20:00 (Tchaikovsky Hall) Networking drinks
09:30 - 11:00 (Main Hall) Plenary Session
«Policy modernisation. Innovative approaches to creating conditions for the sustainable development of the mining and geological industry in Russia»
11:30 - 13:00 (Main Hall) Plenary Session
«Creating the agile mining enterprise of the future»
14:00 - 15:30 (Main Hall) Market Overview
«Geological exploration in Russia - developments and opportunities»
16:00 - 17:30 (Main Hall) Market Overview
«Gold concentrates market trends in Russia»
17:30 - 18:00 (Main Hall) MineTech and MineInvest winner awards
09:30 - 11:00 (Tolstoy Hall) Market Overview
«Potential and prospects of extraction of energy metals in the context of global trends»
11:30 - 13:00 (Tolstoy Hall) Panel Discussion
«Optimisation of the procurement of products and services - the experience of mining and metallurgical companies»
14:00 - 15:30 (Tolstoy Hall) Technical Session
«Open pit and underground mining»
16:00 - 17:30 (Tolstoy Hall) Technical Session
«On time and within budget: best project management practices in the mining and metallurgical industry»
09:30 - 11:00 (Pushkin Hall) Panel Discussion
«Investor relations management in current geopolitical conditions - the experience of mining and metallurgical companies»
14:00 - 15:30 (Pushkin Hall) MineTech
Competition of Innovative technologies for geological and mining industry
16:00 - 17:30 (Pushkin Hall) MineInvest
Investment competition of Mining and Exploration projects
14:00 - 15:30 (Glinka Hall) Business Podium
«Enhancing mineral prospectivity – innovative methods and technologies»
16:00 - 17:30 (Glinka Hall) Business Podium
«Energy saving technologies in the mining industry»
09:30 - 11:00 (Chekhov Hall) Affiliated Event
Micromine Master-Class
11:30 - 13:00 (Chekhov Hall) Affiliated Event
Micromine Master-Class
14:00 - 15:30 (Chekhov Hall) Affiliated Event
Micromine Master-Class
16:00 - 17:30 (Chekhov Hall) Affiliated Event
Micromine Master-Class
  • All Halls
  • Main Hall
  • Tolstoy Hall
  • Pushkin Hall
  • Glinka Hall
08:30 - 10:00 (Tchaikovsky Hall) Welcome coffee
09:30 - 11:00 (Main Hall) “Mining Goes Digital” Mine Transformation Conference
Digital evolution in the mining industry – meeting fit for purpose objectives
09:30 - 11:00 (Pushkin Hall) Affiliated Event
Micromine User conference
09:30 - 11:00 (Glinka Hall) Business Podium
«Development and implementation of mineral processing technologies»
09:30 - 11:00 (Tolstoy Hall) Market Overview
«Prospects for the development of the Russian coal industry in the context of global trends»
11:00 - 11:30 (Tchaikovsky Hall) Coffee break
11:30 - 13:00 (Glinka Hall) Business Podium
«Drilling and blasting - new solutions and technologies»
11:30 - 00:00 (Pushkin Hall) Affiliated Event
Micromine User conference
11:30 - 13:00 (Main Hall) “MINING GOES DIGITAL” Mine Transformation Conference
«Industry 4.0. Robotisation, Automation, AI, Blockchain, Additive manufacturing»
11:30 - 13:00 (Tolstoy Hall) Technical Session
«Mine safety. Integrated solutions for collision avoidance, vehicle intervention, fatigue monitoring and personal protection»
13:00 - 14:00 (Tchaikovsky Hall) Lunch
14:00 - 15:30 (Pushkin Hall) Affiliated Event
Micromine User conference
14:00 - 15:30 (Glinka Hall) Business Podium
«Mining education in the era of digital transformation»
14:00 - 15:30 (Tolstoy Hall) Panel Discussion
«Corporate social responsibility and sustainable development in the mining industry»
14:00 - 15:30 (Main Hall) “MINING GOES DIGITAL” Mine Transformation Conference
«Innovative computer and cloud-based technologies in the mining industry»
15:30 - 16:00 (Tchaikovsky Hall) Coffee break
16:00 - 17:30 (Pushkin Hall) Affiliated Event
Micromine User conference
16:00 - 17:30 (Main Hall) MineDigital
Competition of Digital technology and Solutions for mining and metallurgy sector
16:00 - 17:30 (Tolstoy Hall) Technical Session
«Maximising the recovery - underground mining extraction systems»
18:00 - 18:30 (Main Hall) Awards
MineDigital and «MINEX MINING MOVIE» corporate film festival awards
19:30 - 22:00 (Banqueting Hall «Ш.Ё.Л.К») GALA DINNER DEDICATED TO THE 15TH ANNIVERSARY OF MINEX RUSSIA FORUM
Presentation of the 13th Russian Mining Excellence Awards
09:30 - 11:00 (Main Hall) “Mining Goes Digital” Mine Transformation Conference
Digital evolution in the mining industry – meeting fit for purpose objectives
11:30 - 13:00 (Main Hall) “MINING GOES DIGITAL” Mine Transformation Conference
«Industry 4.0. Robotisation, Automation, AI, Blockchain, Additive manufacturing»
14:00 - 15:30 (Main Hall) “MINING GOES DIGITAL” Mine Transformation Conference
«Innovative computer and cloud-based technologies in the mining industry»
16:00 - 17:30 (Main Hall) MineDigital
Competition of Digital technology and Solutions for mining and metallurgy sector
18:00 - 18:30 (Main Hall) Awards
MineDigital and «MINEX MINING MOVIE» corporate film festival awards
09:30 - 11:00 (Tolstoy Hall) Market Overview
«Prospects for the development of the Russian coal industry in the context of global trends»
11:30 - 13:00 (Tolstoy Hall) Technical Session
«Mine safety. Integrated solutions for collision avoidance, vehicle intervention, fatigue monitoring and personal protection»
14:00 - 15:30 (Tolstoy Hall) Panel Discussion
«Corporate social responsibility and sustainable development in the mining industry»
16:00 - 17:30 (Tolstoy Hall) Technical Session
«Maximising the recovery - underground mining extraction systems»
09:30 - 11:00 (Pushkin Hall) Affiliated Event
Micromine User conference
11:30 - 00:00 (Pushkin Hall) Affiliated Event
Micromine User conference
14:00 - 15:30 (Pushkin Hall) Affiliated Event
Micromine User conference
16:00 - 17:30 (Pushkin Hall) Affiliated Event
Micromine User conference
09:30 - 11:00 (Glinka Hall) Business Podium
«Development and implementation of mineral processing technologies»
11:30 - 13:00 (Glinka Hall) Business Podium
«Drilling and blasting - new solutions and technologies»
14:00 - 15:30 (Glinka Hall) Business Podium
«Mining education in the era of digital transformation»